CZY ALA BĘDZIE DOBRA DLA MOJEGO DZIECKA?
ALA to szkoła przyjazna uczniowi. Jeśli zdecydujesz się by Twoje dziecko zostało naszym uczniem, będziesz mieć pewność, że będzie w dobrych rękach. Nasza szkoła jest mała, co pozwala na poznanie każdego ucznia, nikt nie jest anonimowy, ponadto każdy uczeń ma swojego indywidualnego tutora-opiekuna, który pomaga w rozwijaniu indywidualnych predyspozycji oraz wspiera w sprawach organizacyjno-dydaktycznych. Tutor ma stały kontakt z rodzicem.
Jeśli pojawiają się problemy, związane z nauką, lub zachowaniem ucznia, od razu kontaktujemy się z rodzicem i wspólnie próbujemy je rozwiązać. Każdy rodzic może także indywidualnie spotkać się z każdym nauczycielem, w ramach organizowanych w trakcie roku szkolnego spotkań dla rodziców lub umówić się na indywidualne spotkanie.
W ALA każdy uczeń ma możliwość rozwoju w zakresie swoich predyspozycji, mamy bogaty wybór zajęć artystycznych i akademickich, uczeń może także uczestniczyć dodatkowo w zajęciach, które nie są objęte programem w ramach wybranego przez niego kierunku czy specjalności. Każdy uczeń może także po zajęciach korzystać z sal i rozwijać indywidualnie swoje talenty.
Poniżej znajdziesz ważne dokumenty, z którymi należy się zapoznać.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym jest zindywidualizowany plan i tok nauki?
Zindywidualizowany plan i tok nauki daje uczniom możliwość dostosowania programu oraz tempa jego realizacji do osobistych możliwości i zainteresowań.
Nasza szkoła pozwala podejmować decyzję o sposobie nauki i jednocześnie pozwala ponosić odpowiedzialność za swój wybór. Uczeń może określać tok nauki, sposób uczestnictwa w zajęciach, program nauki. Nie jest przypisywany do klasy, ale sam wybiera grupę. Szkoła przystosowuje się do możliwości psychofizycznych ucznia; odwrotnie niż w szkole tradycyjnej.
W praktyce wygląda to tak, że w jednym roku uczeń może zaliczyć materiał z całego przedmiotu na przykład z fizyki, a przez następne lata zajmować się czymś innym. Albo też odwrotnie. Fizykę zaliczyć w innych semestrach. System organizacyjny szkoły pozwala, aby to szkoła przystosowywała się do możliwości ucznia, jeżeli On tego chce.
Kim jest tutor-opiekun?
Tutor-opiekun to wybrany przez ucznia pedagog, z którym będzie współpracować w trakcie nauki w szkole. Współpraca rozpoczyna się za obustronną zgodą ucznia i tutora-opiekuna. Jeśli współpraca nie będzie układać się dobrze, zarówno uczeń jak i opiekun mogą zdecydować się na zakończenie współpracy. Uczeń wybiera wtedy nowego opiekuna.
Do najważniejszych zadań tutora-opiekuna należą:
-
- pomoc w ustaleniu planu pracy na semestr
- pomoc w ułożeniu planu zajęć
- wspieranie w podejmowanych decyzjach edukacyjnych
- ustalenie wraz uczniem oceny z zachowania
- prowadzenie dokumentacji szkolnej ucznia
- kontakt z rodzicami
- utrzymywanie stałego kontaktu z uczniem
Czy to prawda, że w ALA uczeń nie musi uczestniczyć we wszystkich zajęciach?
Tak, nie musi, ale trochę inaczej jest w trzyletnim (wkrótce czteroletnim) Społecznym Liceum Ogólnokształcącym (SLO) ALA, a inaczej w czteroletnim (wkrótce pięcioletnim) Społecznym Liceum Sztuk Plastycznych (SLSP) ALA.
W SLO zajęcia z obowiązkową obecnością to te, które objęte są szkolnym planem nauczania, czyli język polski, matematyka, język obcy wybrany do matury, wychowanie fizyczne oraz wybrany przedmiot kierunkowy artystyczny lub akademicki.
W SLSP zajęcia z obowiązkową obecnością to te, które objęte są szkolnym planem nauczania, czyli język polski, matematyka, język obcy wybrany do matury, wychowanie fizyczne, wybrana specjalność artystyczna oraz rysunek i malarstwo.
Ponieważ to szkoła, która daje uprawnienia wykonywania zawodu plastyka, ważna jest też obecność na wszystkich zajęciach artystycznych.
Poza tymi przedmiotami w obu szkołach reszta zajęć objęta jest zindywidualizowanym programem nauczania, czyli z nieobowiązkową obecnością. Trzeba tylko zapisać się do wybranego nauczyciela na początku semestru i wybrać formę zaliczenia. Mogą to być zaliczenia cząstkowe, wybranych partii materiału w formie ustnej lub pisemnej lub zaliczenia materiału całego modułu na egzaminie klasyfikacyjnym. Egzaminy klasyfikacyjne są organizowane pod koniec każdego semestru i każdy, kto się wcześniej zadeklarował u nauczyciela prowadzącego.
Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko się uczy i czy chodzi do szkoły?
Przede wszystkim kontaktując się z tutorem dziecka. Gdy tylko uczeń wybierze sobie tutora, tutor nawiązuje kontakt z rodzicami-opiekunami dziecka. Tutor między innymi monitoruje pracę dziecka i pozostaje w stałym kontakcie z rodzicem. Od września 2017 roku wprowadzona została w ALA elektroniczna karta czyli program, w którym zapisani są wszyscy uczniowie i nauczyciele Autorskich Liceów Artystycznych i Akademickich. Jest to miejsce, gdzie uczeń, po zalogowaniu się na indywidualne konto, może sprawdzić, który nauczyciel uczy którego przedmiotu oraz łatwo się z nim skontaktować. Poprzez program uczeń zapisuje się na karty zaliczeń z poszczególnych przedmiotów, może tam również sprawdzić stan swoich zaliczeń.
Czy to prawda, że w ALA nie powtarza się klasy?
Tak, materiał nie zaliczony, niezależnie od przedmiotu można zaliczyć na konsultacjach w następnym semestrze. Nawet jeśli jest to materiał obejmujący cały moduł (czyli kończący się oceną semestralną). Uczeń kontynuuje naukę w klasie programowo wyższej i w momencie, kiedy zaliczy całość materiału i otrzyma ocenę semestralną (czyli jest gotowy do promocji), tutor zgłasza to na Klasyfikacyjnej Radzie Pedagogicznej. W ALA można uzyskać promocję przez cały rok szkolny, nie tylko w czerwcu.
Czy do szkoły można zapisać się w każdym momencie?
Właściwie tak, ale znowu inaczej jest w SLO, inaczej w SLSP.
Z uwagi na to, że Liceum Plastyczne jest szkołą dającą uprawnienia do wykonywania zawodu plastyka, kandydat chcący się uczyć w SLSP powinien mieć predyspozycje do wykonywania prac wizualnych i oprócz tego nie może być przyjęty z liceum ogólnokształcącego do liceum plastycznego do klasy wyższej niż druga. Jeśli uzyska zgodę na przeniesienie do klasy drugiej, musi zaliczyć cały plastyczny materiał klasy pierwszej. Może natomiast się przenieść z innego liceum plastycznego do klasy trzeciej albo nawet czwartej, pod warunkiem realizacji tej samej specjalności.
Jeżeli chodzi o Liceum Ogólnokształcące, to w zasadzie można się zapisać w każdym momencie, oczywiście w klasie trzeciej nie przed samą maturą, gdyż trzeba zdążyć nadrobić różnice programowe, czyli zaliczyć obowiązkowe w naszej szkole przedmioty.
Ważne dokumenty
REGULAMIN OPŁAT
Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę do roku szkolnego 2022-2023
REGULAMIN OPŁAT
Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 2023-2024
REGULAMIN OPŁAT
Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 2024-2025